: index | programowanie | webmastering | algorytmika | download | projekty | słownik | grafika | flash | linki :

 

T

index | A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W X Y Z

     
  Tablet narzędzie (kiedyś nazywane digitizerem), umożliwiające większą swobodę pracy grafikom, operatorom DTP, architektom i kartografom. Zazwyczaj jest to płaska tablica, najczęściej o rozmiarach od A6 do A3, która potrafi odebrać sygnały pochodzące ze specjalnych, poruszających się po niej wskaźników. Wskaźnikiem takim są specjalne piórka lub myszki.
   

¤

  TCO standardy dotyczące promieniowania, poboru energii oraz wymagań ochrony środowiska ustalone przez Szwedzką Konfederację Pracodawców (Tjanstemannens Central Organization) dla producentów monitorów.
   

¤

  TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol)  najpopularniejszy na świecie protokół (a właściwie grupa protokołów) sieciowy wykorzystywany m.in. w Internecie.
   

¤

  Teardrop IP jeden z ataków sieciowych typu DoS, powodujący zawieszenie się systemu operacyjnego.
   

¤

  Teksel pojedynczy element tekstury.
   

¤

  Teksture mapping nakładanie dwuwymiarowej bitmapy na trójwymiarowy obiekt.
   

¤

  Temperatura barwy opis koloru świecącego ciała wzorcowego za pomocą określenia temperatury (w stopniach Kelvina) ciała doskonale czarnego, emitującego światło z tą samą częstotliwością, co ciało wzorcowe. 
   

¤

  Terminal urządzenie wykorzystywane w systemach wielodostępnych (m.in. Linux, Unix) do komunikacji z użytkownikiem. Wyświetla dane uzyskane z hosta i przekazuje do niego informacje wprowadzane za pośrednictwem klawiatury. Terminalem może być także komputer, jednak w tym trybie działania nie zajmuje się on przetwarzaniem danych, a jedynie ich przesyłaniem do hosta.  
   

¤

  TFT (Thin Film Transistor)  kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny sterowany cienkowarstwowymi tranzystorami o aktywnej matrycy, pozwalający na uzyskanie obrazów o najwyższej jakości.
   

¤

  TOC (Table of Contents)  -  informacja zawarta w obszarze otwierającym dysku CD-R (Lead-In), zawierająca numery ścieżek oraz adresy ich początków i końców przy użyciu kodu czasowego.
   

¤

  Toner barwnik stosowany w drukarkach laserowych w postaci drobnego proszku.
   

¤

  Touchpad urządzenie wskazujące w postaci sensorowej płytki reagującej na przesuwanie i nacisk palca.
   

¤

  Track-At-Once metoda polegająca na jednorazowym zapisaniu całej ścieżki na płycie CD-R, z wygaszaniem lasera pomiędzy ścieżkami. 
   

¤

  Trackpoint urządzenie wskazujące w postaci minijoysticka umieszczonego między klawiszami, reagującego na siłę i kierunek nacisku.
   

¤

  TWAIN ujednolicony interfejs wymiany danych między komputerem a urządzeniami do cyfrowej rejestracji obrazu (aparaty, skanery). Dzięki temu możliwa jest współpraca sprzętu wykorzystującego ten interfejs z aplikacjami wyposażonymi w jego obsługę.  
     
     
 Powrót do MainPage

DRAGOsystems 2002

 contact @ drago.systems@wp.pl