: index | programowanie | webmastering | algorytmika | download | projekty | słownik | grafika | flash | linki :

 

H

index | A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W X Y Z

     
  Half-duplex (HDX) transmisja naprzemienna, w której nadanie informacji zwrotnej wymaga zamiany rolami nadajnika i odbiornika. W praktyce nazwą tą obejmuje się również sytuacje, gdy istnieje kanał zwrotny o przepustowości wystarczającej do przesłania danych kontrolnych, jednak zbyt wolny na pełną transmisję danych.
   

¤

  HCF skrót ten odnosi się do grupy tańszych modemów (tzw. WinModemów), w których układ sterujący (chipset, najczęściej firmy Rockwell) zamiast samodzielnie wykonywać niektóre zadania, przekazuje je do procesora komputera.
   

¤

  HDD (Hard Disc Drive)  dysk twardy; urządzenie należące do kategorii pamięci masowych. Dane zapisywane są na nośnikach magnetycznych (tzw. talerzach dysku pokrytych odpowiednią warstwą ferromagnetyczną). Metoda zapisu przypomina metodę nagrywania dźwięku na zwykłych kasetach magnetofonowych.
   

¤

  HDLC (High Level Data Link Control)  standard protokołu transmisji synchronicznej zdefiniowany przez ISO.
   

¤

  HEL (Hardware Emulation Layer)  warstwa emulacji sprzętu. Umożliwia programową emulację funkcji, które nie są wsparte sprzętowo (np. teksturowanie w komputerach z kartą graficzną S3 TRIO).
   

¤

  HFS (Hierarchical File System)   hierarchiczny system plików stosowany w komputerach typu Apple Macintosh. 
   

¤

  High Sierra system plików używany na płytach CD-ROM. Obecnie wyparty przez ISO 9660. 
   

¤

  Hipertekst (hypertext)  tekst wraz z wbudowanymi elementami dodatkowymi, takimi jak informacje o znakach specjalnych i czcionkach, odsyłacze do innych tekstów, dołączone obrazy czy dźwięk.
   

¤

  Host w systemach wielodostępnych (Unix, Linux) oznacza centralny komputer, na którym uruchamiane są wszystkie programy przez użytkowników pracujących na stacjach lokalnych (terminalach).
   

¤

  HSP (Host Signal Processing)  oznacza sytuację, gdy sygnał przetwarzany jest przez procesor komputera. W odróżnieniu od DSP (Digital Signal Processing), gdy przetwarzanie odbywa się w specjalizowanym układzie cyfrowym (np. chipset modemu).
   

¤

  HST (High Speed Technology)  szybkie protokoły transmisji z asymetryczną modulacją i kodowaniem kratowym oraz obsługą błędów, opracowane przez US Robotics.
   

¤

  HTML (HyperText Markup Language)  język opisu dokumentów interpretowany przez przeglądarki internetowe, pozwalający na formatowanie elementów na stronach WWW.
   

¤

  HTTP (HyperText Transfer Protocol)  protokół internetowy pozwalający na przesyłanie stron WWW.
   

¤

  Hyphenation angielski termin określający przenoszenie wyrazów do następnego wiersza zgodnie z wymogami gramatycznymi danego języka. W DTP za tę funkcję jest odpowiedzialny wyspecjalizowany moduł, który do tekstu wstawia znaki dzielenia. Działanie takiego modułu może opierać się na słowniku lub algorytmie.
     
     
 Powrót do MainPage

DRAGOsystems 2002

kontakt e-mail