: index | programowanie | webmastering | algorytmika | download | projekty | słownik | grafika | flash | linki :

 

D

index | A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W X Y Z

     
  DCD (Data Carrier Detect) - jedna z linii interfejsu RS-232, sygnalizująca obecność nośnej modemu, czyli istnienie połączenia logicznego.
   

¤

  DCE (Data Communications Equipment) - termin używany do opisania każdego sprzętu służącego do przesyłania danych, zdolnego do nawiązania połączenia i kontroli nad transmisją, w praktyce po prostu modem.
   

¤

  DDC (Display Data Channel) - opracowany przez VESA standard szeregowego interfejsu służącego do komunikacji pomiędzy monitorem a systemem komputerowym. Za jego pomocą komputer może np. odczytać charakterystykę monitora lub zdalnie ustawiać parametry jego pracy. Sygnały DDC są przesyłane przez, do tej pory niewykorzystywane, linie 15-stykowego złącza VGA.
   

¤

  DDR (Double Data Rate) - technika transmisji danych, polegająca na walidacji odczytywanych lub zapisywanych danych obydwoma zboczami sygnału zegarowego, stosowana zarówno w konstrukcjach chipsetów (i810, i820), jak i w konstrukcjach pamięci DDR SDRAM.
   

¤

  Decybel (dB) miara energii dźwięku. Najmniejsza zmiana głośności dźwięku słyszalna przez ucho ludzkie.
   

¤

  Defragmentacja dysku proces optymalnego rozmieszczenia plików na dysku, ułatwiający dostęp do danych, przez co przyspieszający szybkość odczytu.
   

¤

  Degauss procedura rozmagnesowania maski kineskopu.
   

¤

  Depth fog symulacja efektu mgły
   

¤

  Dial-up line, PSTN linia komutowana, czyli zwykła linia telefoniczna
   

¤

  DIMM (Dual In-Line Memory Module) - wykonany w postaci płytki moduł pamięci o 168 stykach.
   

¤

  DirectSound 3D składnik pakietu DirectX, zapewniający zgodność kart muzycznych z oprogramowaniem użytkownika.
   

¤

  Disc-At-Once metoda zapisywania dysku CD-R, polegająca na nagraniu całej jego zawartości za jednym razem, łącznie ze ścieżkami audio, bez wyłączania lasera między kolejnymi ścieżkami.
   

¤

  Dithering algorytm umożliwiający wyświetlenie większej liczby kolorów, niż pozwala na to sprzęt graficzny (np. pokazanie 24-bitowej bitmapy w 8-bitowym trybie graficznym)
   

¤

  DMA (Direct Memory Access) - tryb komunikacji, w którym dane przesyłane są bezpośrednio pomiędzy dyskiem a pamięcią bez udziału procesora. Ten tryb przesyłania przydaje się szczególnie w systemach wielozadaniowych, kiedy podczas przesyłania danych do i z dysku procesor może zająć się innymi zadaniami.
   

¤

  Docking station stacja dokująca pozwalająca na podłączenie notebooka i pracę z nim, jak z komputerem stacjonarnym. Zawiera interfejsy i złącza rozszerzeń, czasami też napęd CD-ROM.
   

¤

  DoS (Denial of Service) - rodzaj ataku sieciowego, powodujący, że atakowany system przestaje działać prawidłowo.
   

¤

  Dot pitch (plamka) - trzy sąsiadujące ze sobą elementarne punkty obrazu (na warstwie fosforyzującej kineskopu) emitujące światło w trzech barwach podstawowych. Im mniejsza odległość między dwoma punktami fosforu o tej samej barwie, tym mniejsza plamka i tym wyższa rozdzielczość monitora.
   

¤

  Download pobieranie danych z zewnętrznego źródła (np. z sieci rozległej, Internetu itp.).
   

¤

  dpi (dot per inch) - jednostka rozdzielczości urządzenia lub rastrowego pliku graficznego, określająca liczbę rozróżnianych, elementarnych punktów obrazu na długości jednego cala.
   

¤

  DPMS (Display Power Management Signalling) - zdefiniowany przez VESA sposób sygnalizacji przejścia monitora w tryby oszczędzania energii za pomocą sygnałów wizji i synchronizacji.
   

¤

  DRAM (Dynamic Random Access Memory) - dynamiczna pamięć RAM, zrealizowana jako matryca tranzystorów polowych, w których ładunek elektryczny bramki stanowi o logicznej zawartości poszczególnych komórek.
   

¤

  Driver (sterownik) program umożliwiający sterowanie danym urządzeniem i zapewniający poprawne jego działanie w systemie operacyjnym.
   

¤

  Drukarka atramentowa drukarka działająca na zasadzie wystrzeliwania kropelek atramentu z dysz głowicy drukującej. W specjalnych zbiorniczkach z tuszem (cartridge) przechowywane są podstawowe barwy atramentów (CMYK), które łącząc się dają wydruk kolorowy.
   

¤

  Drukarka laserowa drukarka wykorzystująca w procesie tworzenia wydruku promień lasera półprzewodnikowego. światło lasera, linijka po linijce, omiata ujemnie naładowany bęben drukarki, który w miejscach padania promienia ładuje się dodatnio. Następnie na bęben nanoszony jest ujemnie naładowany toner, który przylega do niego w miejscach naładowanych dodatnio, czyli tam, gdzie wcześniej padł promień lasera. Z bębna toner jest stykowo przenoszony na dodatnio naładowany papier. Końcową fazą wydruku jest termiczne utrwalenie obrazu na papierze.
   

¤

  DSR (Data Set Ready) jedna z linii interfejsu RS-232, sygnalizująca gotowość modemu do transmisji danych.
   

¤

  DSTN (Dual Scan Twistle Nematic) - kolorowy wyświetlacz ciekłokrystaliczny z pasywną matrycą.
   

¤

  DTE (Data Terminal Equipment) - źródło lub odbiorca przesyłanych danych, na ogół komputer lub terminal, inaczej określa każdy sprzęt komunikacyjny funkcjonujący jako końcówka sieci komunikacyjnej.
   

¤

  DTMF (Dual-Tone-Multi-Frequency) - sposób wybierania numeru telefonicznego tonowo. Wszystkie cyfry oraz kilka symboli dodatkowych kodowanych jest za pomocą par dźwięków o ściśle określonych częstotliwościach. Ten stosowany powszechnie na świecie sposób ma wiele zalet, m.in. umożliwia stosowanie automatycznych central wewnętrznych, sterowanie oferowanymi przez operatora sieci telekomunikacyjnej usługami dodanymi, zdalną kontrolę nad automatycznymi sekretarkami itp.
   

¤

  DTP (Desktop Publishing) - proces elektronicznego przygotowania publikacji do druku
   

¤

  DTR (Data Terminal Ready) - jedna z linii interfejsu RS-232 łączącego komputer z modemem, sygnalizująca gotowość komputera. W przypadku asynchronicznych połączeń modemowych najczęściej używana do przerywania połączenia, czasem również do jego nawiązywania.
   

¤

  Duotony (druk dwubarwny) - zdjęcie czarno-białe wydrukowane dwoma farbami, najczęściej czarną i jedną z wzornika Pantone. Jest to ekonomiczny sposób podkolorowania zdjęcia w dwubarwnej publikacji
   

¤

  DVD (Digital Versatile Disc) - cyfrowy nośnik danych wykorzystywany do przenoszenia danych komputerowych lub cyfrowej jakości filmów wideo. Pojemność płyt DVD waha się od 4,7 do 17 GB.
   

¤

  Dysk hybrydowy dysk zawierający dane zarówno w formacie ISO 9660, jak i HFS
     
     
 Powrót do MainPage

DRAGOsystems 2002

kontakt e-mail