DRAGOsystems Page |

 : index | programowanie | webmastering | algorytmika | download | projekty | słownik | grafika | flash | linki :

f l a s h > rozwiązania >

K U R S

 

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 29 30

 

autor:
źródło: 

Grzegorz Róg
webhelp.pl

  wersja do ściągnięcia

dalej >

WSTĘP Flash jest programem powszechnie znanym. Jeśli wydaje Ci się, że jeszcze się z nim nie spotkałeś-grubo się mylisz. Jego elementy znajdziesz na wielu stronach WWW. Są to na przykład intra, bannery, animowane menu, lub nawet całe witryny.

Stwierdzenie, że Flash jest przyszłością internetu jest bardzo odważne, lecz wystarczy popatrzeć na profesjonalne, flashowe witryny (np. http://www.2advanced.com/), żeby uzmysłowić sobie jak wielki jest potencjał tego programu. Warto wspomnieć, że Flash ogromnie ewoluował. Z początku była to tylko techniczna nowinka z półki o tworzeniu ruchomej grafiki wektorowej.
Z czasem jednak stał się on doskonałym narzędziem zdatnym do tworzenia materiałów sieciowych, a co za tym idzie niezbędnym elementem wszystkich aspektów tworzenia stron WWW. Nie twierdzę, że Flash nie ma przeciwników, zdarzają się sceptycy, którzy zapierają się rękoma i nogami przed instalacja pluginu. Na szczęście to tylko mały ułamek internautów, więc nie powinniście mieć oporów przed umieszczaniem na swej stronie barwnych animacji. Przy okazji porada: nie popadajcie w skrajność i z umiaram korzystajcie z Flashowych dobrodziejstw na Waszej stronie. Witryny przepełnione grafiką i animacjami przeważnie długo się ładują, a od ich oglądania można dostać oczopląsu:)

W tym kursie zajmiemy się poznawaniem podstawowych zagadnień związanych
z najpopularniejszą wersją programu opatrzona numerem 5 (wersja trial do ściągnięcia na stronie producenta- http://www.macromedia.com/). Postaram się ciekawie i w prosty sposób omówić najważniejsze funkcje programu. Po uważnej lekturze kursu będziecie już potrafili stworzyć prostą animację, banner oraz przycisk. Poznacie także szeroko omówione, najważniejsze opcje programu i nauczycie się tworzyć proste skrypty w języku ActionScript. Do rozpoczęcia kursu potrzebny jest oczywiście Flash w wersji 5, plugin (instalowany z programem), trochę czasu i dobrych chęci. Mam nadzieję, że będziecie cierpliwymi uczniami, dzięki czemu szybko opanujecie elementarną wiedzę na temat tego genialnego programu. Kurs podzieliłem na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Naukę polecam zacząć od części teoretycznej, lecz nie uczcie się na pamięć wszystkiego co jest tam napisane. Wystarczy przeczytać raz, nawet jak czegoś nie zrozumiecie nie martwcie się, na pewno do tej części będziecie wracać wielokrotnie.
By uzupełnić swoją wiedzę po lekturze kursu zajrzyjcie do działu lekcje.

Pozostaje mi tylko życzyć Wam wszystkim powodzenia, zapału i wytrwałości.

Część teoretyczna:
Niezbędne informacje
Warstwy
Pole klatek animacji
Ustawiania
Pole pracy
Sceny
Obiekty

Część praktyczna:
Pierwsza animacja
Animacja po torze
Zmiana kształtu obiektu
Efekt maski
Przycisk
Animowany tekst
Zakończenie

Lekcje:
Onion Skin
Publikowanie Filmu
Detektor zdarzeń myszy dalej >